- Measure with unquestioned Truevolt confidence, USB, LAN/LX core IO interfaces, BenchVue enabled
- 100mV to 1000V DC voltage, 100mV to 750V AC (RMS) voltage measure & 3Hz to 300KHz frequency range
- 1μA to 10A DC current measure and 100μA to 10A AC current measure range
- 2- wire and 4-wire resistance measure range from 100 ohm to 1000Mohm
- 100V/120V (127V)/ 220V (230V)/240V AC power supply (±10%, CAT II)
- Power consumption of 25VA and power line frequency of 50Hz/60Hz/400Hz ±10%
- Basic DCV accuracy of 16ppm and maximum reading rate of 5000rdgs/s std, 50000rdgs/s opt
- 4.3inch colour TFT WQVGA graphical display (480x272) with LED backlight
- Operating environment temperature range from 0°C to 55°C for full accuracy
Applications
Test & Measurement
Contents
34470A digital multimeter, Power cord, IO libraries CD, USB cable, Calibration certificate.
Technical Specifications
7.5
10A
1Gohm
10A
3 Years
GPIB, LAN / LXI, USB
1kV
Truevolt Series
1kV