CL05A475MO5NUNC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 µF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 20%, X5R
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerSAMSUNG ELECTRO-MECHANICS
Manufacturer Part NoCL05A475MO5NUNC
Newark Part No.
Full Reel82AC9198
Re-Reel82AC9197
Cut Tape82AC9197
Product RangeCL Series
Your Part Number
4,903 In Stock
Newark Part No.
Full Reel82AC9198
Re-Reel82AC9197
Cut Tape82AC9197
Product RangeCL Series
Technical Datasheet
Capacitance4.7µF
Voltage(DC)16V
Capacitor Case / Package0402 [1005 Metric]
Capacitance Tolerance± 20%
Dielectric CharacteristicX5R
Product Length1.02mm
Product Width0.5mm
Capacitor TerminalsWraparound
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max85°C
Product Overview
CL05A475MO5NUNC is a multi-layer ceramic capacitor.
- 4.7uF capacitance, ±20% capacitance tolerance
- Capacitance range includes E24 decade values from 10pF to 47µF
- DC voltage ratings from 6.3V to 250V
- EIA 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220 and 2225 case sizes available
- Temperature stable dielectric
- Capacitance tolerances of ±5%, ±10% and ±20%
- Non-polar device, minimizing installation concerns
Technical Specifications
Capacitance
4.7µF
Product Length
1.02mm
Operating Temperature Max
85°C
MSL
Voltage(DC)
16V
Capacitance Tolerance
± 20%
Product Width
0.5mm
Operating Temperature Min
-55°C