Manufacturer Part NoLD1117DT33TR
Newark Part No.
Re-Reel24M3336
Cut Tape24M3336
Product Range3.3V 950mA LDO Voltage Regulators
Your Part Number
33,875 In Stock
Need more?
Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 6pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSTMICROELECTRONICS
Newark Part No.
Re-Reel24M3336
Cut Tape24M3336
Technical Datasheet
Output TypeFixed
Input Voltage Min5.3V
Input Voltage Max15V
No. of Outputs1Outputs
Fixed Output Voltage Nom3.3V
Adjustable Output Voltage Min-
Output Voltage - Nom3.3V
Output Voltage Nom3.3V
Adjustable Output Voltage Max-
Output Voltage Min-
Output Current950mA
Output Voltage Max-
PolarityPositive Output
Dropout Voltage Vdo1.1V
LDO Regulator Case StyleTO-252 (DPAK)
Output Current Max800mA
Output Current Max800mA
Max Output Current800mA
Dropout Voltage Typ @ Current1.1V
IC MountingSurface Mount
IC Case / PackageTO-252 (DPAK)
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Min0°C
Operating Temperature Max125°C
MSL-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
LD1117DT33TR is a fixed low-drop positive voltage regulator. High efficiency is assured by the NPN pass transistor. In fact, in this case, unlike than PNP one, the quiescent current flows mostly into the load. Only a very common 10µF minimum capacitor is needed for stability. On-chip trimming allows the regulator to reach a very tight output voltage tolerance, within ±1 % at 25°C.
- Internal current and thermal limit
- Low dropout voltage of 1V typical at IO = 100mA
- 2.85V device performances are suitable for SCSI-2 active termination
- Output current is 950mA typical (Vin = 8.3V, TJ = 25°C)
- Output voltage is 3.3V
- Operating input voltage is 15V maximum (IO = 100mA)
- Quiescent current is 5mA typical ( Vin ≤ 15V)
- Output noise voltage is 100µV typical (B = 10Hz to 10KHz, TJ = 25°C)
- Supply voltage rejection is 75dB typ (IO = 40mA, f = 120Hz, TJ = 25°C, Vin = 6.3V, Vripple = 1VPP)
- DPAK package
Technical Specifications
Output Type
Fixed
Input Voltage Max
15V
Fixed Output Voltage Nom
3.3V
Output Voltage - Nom
3.3V
Adjustable Output Voltage Max
Output Current
950mA
Polarity
Positive Output
LDO Regulator Case Style
TO-252 (DPAK)
Output Current Max
800mA
Dropout Voltage Typ @ Current
1.1V
Dropout Voltage Typ @ Current
1.1V
IC Case / Package
TO-252 (DPAK)
Operating Temperature Min
0°C
Product Range
3.3V 950mA LDO Voltage Regulators
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Input Voltage Min
5.3V
No. of Outputs
1Outputs
Adjustable Output Voltage Min
Output Voltage Nom
3.3V
Output Voltage Min
Output Voltage Max
Dropout Voltage Vdo
1.1V
Output Current Max
800mA
Max Output Current
800mA
1.1V
IC Mounting
Surface Mount
No. of Pins
3Pins
Operating Temperature Max
125°C