Manufacturer Part NoSRN3015-2R2M
Newark Part No.64T2370
Product RangeSRN3015 Series
Your Part Number
10,621 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 6pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each (Supplied on Cut Tape)
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBOURNS
Newark Part No.64T2370
Product RangeSRN3015 Series
Technical Datasheet
Inductance2.2µH
RMS Current (Irms)1.8A
Inductor ConstructionShielded
Saturation Current (Isat)1.65A
Power Inductor Case3mm x 3mm x 1.5mm
Inductor Case / Package-
Inductance Tolerance± 20%
DC Resistance Max0.072ohm
Product Length3mm
Product Width3mm
Product Height1.5mm
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
- Semi-shielded construction, miniature size, component height is 1.5mm
- Inductance is 2.2µH (0.1V / 1MHz, 25°C), ±20% inductance tolerance (25°C), 15Ref Q (25°C)
- 7.96MHz test frequency (25°C), 0.072ohm max DCR (25°C), 90MHz typ SRF (25°C)
- 1.80A Irms (25°C), 1.65A Isat (25°C)
- Ferrite core material, enameled copper wire material
- Sn/Ag/Cu terminal finish, magnetic epoxy resin coating material
- Operating temperature range from -40°C to +125°C
Technical Specifications
Inductance
2.2µH
Inductor Construction
Shielded
Saturation Current (Isat)
1.65A
Inductor Case / Package
DC Resistance Max
0.072ohm
Product Width
3mm
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
RMS Current (Irms)
1.8A
Product Range
SRN3015 Series
Power Inductor Case
3mm x 3mm x 1.5mm
Inductance Tolerance
± 20%
Product Length
3mm
Product Height
1.5mm