                                                                                                  LED Holder Chip-Lok® JR, 35mm, 110°C, 18-24 AWG, Thermoplastic, for use with Nichia 216/360
                                                                                                  External Diameter50mm
                                                                                                  The 50-2103NC is a LED Holder for use with Nichia 216/360 COB array. The metal holder is resistant to creep to prevent thermal and electrical issues typical at elevated operating temperatures over time. The cob holding arm secures array to holder for ease of installation. Keyways allow for pre-installation of screws to ease assembly and minimize damage to phosphor. The touch-safe design is UL recognized for 250V to allow use in daisy chained applications. Stainless steel body provides additional heat sinking paths to allow array to run cooler compared with screws and plastic holders.
                                                                                                  50mm