Manufacturer Part No25PX470MEFC8X11.5
Newark Part No.39T8686
Product RangePX Series
Technical Datasheet
Capacitance470µF
Voltage(DC)25V
Product RangePX Series
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor TerminalsPC Pin
PolarityPolar
Capacitor Case / PackageRadial Leaded
Lead Spacing3.5mm
Product Diameter8mm
Product Length-
Lifetime @ Temperature2000 hours @ 105°C
Product Width-
Product Height11.5mm
ESR-
Qualification-
Ripple Current440mA
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max105°C
SVHCNo SVHC (17-Jan-2023)
Product Overview
- 440mA RMS at 120Hz/105°C Rated ripple current
Technical Specifications
Capacitance
470µF
Product Range
PX Series
Capacitor Terminals
PC Pin
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
8mm
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Product Height
11.5mm
Qualification
Operating Temperature Min
-55°C
SVHC
No SVHC (17-Jan-2023)
Voltage(DC)
25V
Capacitance Tolerance
± 20%
Polarity
Polar
Lead Spacing
3.5mm
Product Length
Product Width
ESR
Ripple Current
440mA
Operating Temperature Max
105°C