CL05A105KO5NNNC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X5R
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerSAMSUNG ELECTRO-MECHANICS
Manufacturer Part NoCL05A105KO5NNNC
Newark Part No.
Full Reel82AC9182
Re-Reel82AC9181
Cut Tape82AC9181
Product RangeCL Series
Your Part Number
52,871 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 6pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
Newark Part No.
Full Reel82AC9182
Re-Reel82AC9181
Cut Tape82AC9181
Product RangeCL Series
Technical Datasheet
Capacitance1µF
Voltage(DC)16V
Capacitor Case / Package0402 [1005 Metric]
Capacitance Tolerance± 10%
Dielectric CharacteristicX5R
Product Length1.02mm
Product Width0.5mm
Capacitor TerminalsWraparound
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max85°C
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (10-Jun-2022)
Product Overview
CL05A105KO5NNNC is a multi-layer ceramic capacitor.
- 1µF capacitance, ±10% capacitance tolerance
- 16V rated voltage, Ni inner electrode, Cu termination
- Temperature characteristic is X5R (-55°C to 85°C)
- 0.50±0.05mm thickness, 1.00±0.05mm length, 0.50±0.05mm width
- Operating temperature range from -55°C to 85°C
- 0402 (1005) size code
Technical Specifications
Capacitance
1µF
Capacitor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Dielectric Characteristic
X5R
Product Length
1.02mm
Capacitor Terminals
Wraparound
Operating Temperature Max
85°C
MSL
Voltage(DC)
16V
Capacitance Tolerance
± 10%
Product Range
CL Series
Product Width
0.5mm
Operating Temperature Min
-55°C