CL05A105KP5NNNC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 10 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X5R
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerSAMSUNG ELECTRO-MECHANICS
Manufacturer Part NoCL05A105KP5NNNC
Newark Part No.
Full Reel82AC9184
Re-Reel82AC9183
Cut Tape82AC9183
Product RangeCL Series
Your Part Number
108,697 In Stock
Newark Part No.
Full Reel82AC9184
Re-Reel82AC9183
Cut Tape82AC9183
Product RangeCL Series
Technical Datasheet
Capacitance1µF
Voltage(DC)10V
Capacitor Case / Package0402 [1005 Metric]
Capacitance Tolerance± 10%
Dielectric CharacteristicX5R
Product Length1.02mm
Product Width0.5mm
Capacitor TerminalsWraparound
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max85°C
Product Overview
CL05A105KP5NNNC is a multi-layer ceramic capacitor.
- 1µF capacitance, ±10% capacitance tolerance
- 10V rated voltage, Ni inner electrode, Cu termination
- Temperature characteristics is X5R (-55°C to 85°C)
- 0.50±0.05mm thickness, 1.00±0.05mm length, 0.50±0.05mm width
- Operating temperature range from -55°C to 85°C
- 0402 (1005 metric) size code
Technical Specifications
Capacitance
1µF
Product Length
1.02mm
Operating Temperature Max
85°C
MSL
Voltage(DC)
10V
Capacitance Tolerance
± 10%
Product Width
0.5mm
Operating Temperature Min
-55°C