CL10B105KA8NNNC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 25 V, 0603 [1608 Metric], ± 10%, X7R
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerSAMSUNG ELECTRO-MECHANICS
Manufacturer Part NoCL10B105KA8NNNC
Newark Part No.
Full Reel82AC9330
Re-Reel82AC9329
Cut Tape82AC9329
Product RangeCL Series
Your Part Number
21,234 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 6pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
Newark Part No.
Full Reel82AC9330
Re-Reel82AC9329
Cut Tape82AC9329
Product RangeCL Series
Technical Datasheet
Capacitance1µF
Voltage(DC)25V
Capacitor Case / Package0603 [1608 Metric]
Capacitance Tolerance± 10%
Dielectric CharacteristicX7R
Product Length1.6mm
Product Width0.85mm
Capacitor TerminalsWraparound
Operating Temperature Min-55°C
Qualification-
Operating Temperature Max125°C
MSL-
SVHCNo SVHC (10-Jun-2022)
Product Overview
- Excellent DC Bias Characteristics
- Chip mountable on PCB at high speed
Technical Specifications
Capacitance
1µF
Capacitor Case / Package
0603 [1608 Metric]
Dielectric Characteristic
X7R
Product Length
1.6mm
Capacitor Terminals
Wraparound
Qualification
MSL
Voltage(DC)
25V
Capacitance Tolerance
± 10%
Product Range
CL Series
Product Width
0.85mm
Operating Temperature Min
-55°C
Operating Temperature Max
125°C