CL21B105KBFNNNE
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 50 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X7R
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerSAMSUNG ELECTRO-MECHANICS
Manufacturer Part NoCL21B105KBFNNNE
Newark Part No.
Full Reel82AC9436
Re-Reel82AC9435
Cut Tape82AC9435
Product RangeCL Series
Your Part Number
55,349 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 6pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
Newark Part No.
Full Reel82AC9436
Re-Reel82AC9435
Cut Tape82AC9435
Product RangeCL Series
Technical Datasheet
Capacitance1µF
Voltage(DC)50V
Capacitor Case / Package0805 [2012 Metric]
Capacitance Tolerance± 10%
Dielectric CharacteristicX7R
Product Length2.01mm
Product Width1.25mm
Capacitor TerminalsWraparound
Qualification-
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
MSL-
SVHCNo SVHC (10-Jun-2022)
Product Overview
- Capacitance value of 1uF
- Capacitance tolerance of ±10%
- 0805 (2012 metric) case size
- Capacitor with excellent DC bias characteristics
- X7R dielectric
- 50VDC voltage rating
Technical Specifications
Capacitance
1µF
Capacitor Case / Package
0805 [2012 Metric]
Dielectric Characteristic
X7R
Product Length
2.01mm
Capacitor Terminals
Wraparound
Operating Temperature Min
-55°C
MSL
Voltage(DC)
50V
Capacitance Tolerance
± 10%
Product Range
CL Series
Product Width
1.25mm
Qualification
Operating Temperature Max
125°C