Alternatives for CC0603KRX7R7BB104
8 Products Found
Product Overview
- General purpose & high capacitance class 2
- Capacitance is 0.1µF
- Capacitance tolerance is ±10%
- 0603 [1608 Metric] case size
- X7R dielectric characteristic
- Voltage rating is 16V DC
- Ni-barrier termination
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
- High reliability with no polarity
Technical Specifications
0.1µF
0603 [1608 Metric]
X7R
1.6mm
Wraparound
-55°C
MSL 1 - Unlimited
16V
± 10%
CC Series
0.85mm
125°C