Manufacturer Part NoMN1604BKD
Newark Part No.65W8052
Technical Datasheet
Battery Voltage9V
Battery Size Code9V
Battery TechnologyAlkaline
Battery Capacity580mAh
Battery TerminalsSnap Contact
Pack Quantity12
Battery Type / Size9V
Weight45g
Battery IEC Code6LR61
Battery NEDA Code1604A
Battery Compliance-
Product Range-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2020)
Product Overview
The MN1604BKD is a 9V Non-rechargeable Battery features an alkaline technology and snap contact terminals. The alkaline battery is long lasting, reliable power. Individually dated coded to ensures freshness.
- 1700mΩ at 1kHz Nominal internal impedance
- -20 to 54°C Operating temperature range
Applications
Portable Devices
Technical Specifications
Battery Voltage
9V
Battery Technology
Alkaline
Battery Terminals
Snap Contact
Battery Type / Size
9V
Battery IEC Code
6LR61
Battery Compliance
SVHC
No SVHC (25-Jun-2020)
Battery Size Code
9V
Battery Capacity
580mAh
Pack Quantity
12
Weight
45g
Battery NEDA Code
1604A