The LCD8000-43T-EX1 is a TFT LCD module with a 16/24bit RGB parallel conversion board (LCD-Ex). The conversion board integrates a TSC2046 chip for touch function and a 3.3V regulation chip with capability to implement I2C control and PWM backlight control. It supports 16bit and 24bit driving modes for LCD displays, as well as connecting SPI 4 wire resistive touch screen. LCD8000-43T-EX1 board is used with RIoTboard and SAMA5D3 Xplained board. Use LCD-Ex expansion board to connect LCD module with RIoTboard and SAMA5D3 Xplained board.
- 4.3" TFT LCD display
- 4 wire resistive touchscreen
- 800 x 480 resolution
- Five user switches
- Two user defined LED's
- 24bit display mode
- GPIO expansion
Applications
Imaging, Video & Vision
Contenu
LCD8000-43T LCD Module with Conversion board TSC2046 .
Remarques
The blue stripe at the end of 50 pin FPC cable should be facing upward when connecting the LCD module to LCD-Ex expansion board. LCD8000-43T-EX1 do not support hot plugging.