Réf. FabricantLC1D12F7
Code Commande79C9500
Gamme de produitTeSys Deca Series
Votre numéro de pièce
1 En Stock
3 Vous pouvez réserver des unités dès maintenant
expédition le jour même
Commande avant 18h avec expédition standard
Informations produit
FabricantSCHNEIDER ELECTRIC
Réf. FabricantLC1D12F7
Code Commande79C9500
Fiche technique
Load Current Inductive12A
Relay MountingDIN Rail
Operating Voltage110VAC
Contact Configuration3PST-NO
No. of Poles3 Pole
Switching Power AC35.5kW
Switching Current AC125A
Coil Voltage VAC Nom110V
Coil Voltage VDC Nom-
Switching Power AC12hp
Load Current Resistive25A
Switching Current AC312A
Product RangeTeSys Deca Series
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
Aperçu du produit
- AC-1 and AC-3 utilization category
- Rated operational voltage of 690VAC at 25Hz to 400Hz and 300VDC for power circuit
- Rated operational current of 25A at ≤440VAC (AC-1) & 12A at ≤440VAC (AC-3) for power circuit
- 4kW at 415VAC to 440VAC, 50Hz/60Hz Motor power
- 110VAC at 50Hz/60Hz Control circuit voltage
- UL94V-1 Flammability rating
- -5 to 60°C Ambient operating temperature range
- IP2x front face conforming to IEC 60529 standard protection rating
- 1.56W (AC-1) and 0.36W (AC-3) Power dissipation per pole
- Rated breaking capacity of 250A at 440V for power circuit conforming to IEC 60947 standard
Applications
Automation & Process Control, Motor Drive & Control, Industrial
Spécifications techniques
Load Current Inductive
12A
Operating Voltage
110VAC
No. of Poles
3 Pole
Switching Current AC1
25A
Coil Voltage VDC Nom
Load Current Resistive
25A
Product Range
TeSys Deca Series
Relay Mounting
DIN Rail
Contact Configuration
3PST-NO
Switching Power AC3
5.5kW
Coil Voltage VAC Nom
110V
Switching Power AC1
2hp
Switching Current AC3
12A