Réf. FabricantRC0402FR-07100RP
Code Commande
Bobine complète68AK6485
Mise en bobine49AK1231
Bandes découpées49AK1231
Gamme de produitRC_P Series
Votre numéro de pièce
1 259 En Stock
Vous en voulez davantage ?
expédition le jour même
Commande avant 18h avec expédition standard
Options de conditionnement
| Type de conditionnement | Quantité | PU HT: | Total |
|---|---|---|---|
Bandes découpées & Mise en bobine
| Quantité | Prix |
|---|---|
Bobine complète
| Quantité | Prix |
|---|---|
Note à la ligne
Informations produit
FabricantYAGEO
Réf. FabricantRC0402FR-07100RP
Code Commande
Bobine complète68AK6485
Mise en bobine49AK1231
Bandes découpées49AK1231
Gamme de produitRC_P Series
Fiche technique
Resistance100ohm
Resistance Tolerance± 1%
Power Rating63mW
Resistor Case / Package0402 [1005 Metric]
Resistor TechnologyThick Film
Resistor TypeGeneral Purpose
Product RangeRC_P Series
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Voltage Rating50V
Product Length1mm
Product Width0.5mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max155°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Aperçu du produit
RC0402FR-07100RP is a RC_P series general purpose of lead-free thick film chip resistor.
- Resistance is 100 ohm
- Resistance tolerance is ±1%
- 0402 [1005 Metric] case size
- Temperature coefficient is ±100ppm/°C
- Voltage rating is 50V and power rating is 63mW
- Operating temperature range from -55°C to 155°C
- Compatible with all soldering processes
- Barrier layer end termination
- Highly stable in auto-placement surface mounting applications
- Highly reliable electrode construction
Spécifications techniques
Resistance
100ohm
Power Rating
63mW
Resistor Technology
Thick Film
Product Range
RC_P Series
Voltage Rating
50V
Product Width
0.5mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Resistance Tolerance
± 1%
Resistor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Resistor Type
General Purpose
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Length
1mm
Operating Temperature Min
-55°C