The TC1262-3.3VDBTR is a fixed output high accuracy CMOS Low Dropout Regulator (LDO) for battery-operated systems. The TC1262 is CMOS construction eliminates wasted ground current, significantly extending battery life. Total supply current is typically 80µA at full load (20 to 60 times lower than in bipolar regulators). TC1262 key features include ultra low noise, very low dropout voltage (typically 350mV at full load) and fast response to step changes in load. The TC1262 incorporates both over-temperature and over-current protection. The TC1262 is stable with an output capacitor of only 1µF and has a maximum output current of 500mA.
- Very low dropout voltage
- High output voltage accuracy
Applications
Warnings
Technical Specifications
Fixed
6V
1Outputs
3.3V
Positive Output
500mA
500mA
350mV
SOT-223
-40°C
3.3V 500mA LDO Voltage Regulators
MSL 1 - Unlimited
2.7V
3.3V
3.3V
500mA
350mV
SOT-223
350mV
Surface Mount
3Pins
125°C