Manufacturer Part NoMB312-508M03
Newark Part No.04R6858
Product RangeMB Series
Your Part Number
2,588 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 6pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Newark Part No.04R6858
Product RangeMB Series
Technical Datasheet
Pitch Spacing5.08mm
No. of Positions3Positions
Wire Size AWG Min26AWG
Wire Size AWG Max12AWG
Conductor Area CSA-
Wire Connection MethodScrew
Rated Current-
Rated Voltage-
Block OrientationThrough Hole Right Angle
SVHCLead
Product Overview
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial
Technical Specifications
Pitch Spacing
5.08mm
Wire Size AWG Min
26AWG
Conductor Area CSA
Rated Current
Block Orientation
Through Hole Right Angle
SVHC
Lead
No. of Positions
3Positions