Manufacturer Part NoERJUP3F1802V
Newark Part No.
Full Reel68AH2667
Re-Reel68AH2666
Cut Tape68AH2666
Product RangeERJ-UP3 Series
Your Part Number
5,998 In Stock
Need more?
5954 Delivery in 1-3 Business Days(US stock)
44 Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 6pm
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price | Promotional price |
|---|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerPANASONIC
Newark Part No.
Full Reel68AH2667
Re-Reel68AH2666
Cut Tape68AH2666
Product RangeERJ-UP3 Series
Technical Datasheet
Resistance18kohm
Resistance Tolerance± 1%
Power Rating250mW
Resistor Case / Package0603 [1608 Metric]
Resistor TechnologyThick Film
Resistor TypeSulfur Resistant, Anti-Surge
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Voltage Rating150V
Product Length1.6mm
Product Width0.85mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max155°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- ESD surge characteristics superior to standard metal film resistor
- High reliability, metal glaze thick film resistive element and three layers of electrodes
- Suitable for both reflow and flow soldering
- IEC 60115-8, JIS C 5201-8, JEITA RC-2134C reference standard
- Operating temperature range from -55 to 155°C, AEC-Q200 Grade 0 compliant
- 250mW power rating
- 1.6mm product length, 0.8mm product width
- 18Kohm resistance, ±1% resistance tolerance
- 0603 (1608 metric) resistor case / package
- Temperature coefficient is ±100ppm/K, 150V voltage rating
Technical Specifications
Resistance
18kohm
Power Rating
250mW
Resistor Technology
Thick Film
Product Range
ERJ-UP3 Series
Voltage Rating
150V
Product Width
0.85mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Resistance Tolerance
± 1%
Resistor Case / Package
0603 [1608 Metric]
Resistor Type
Sulfur Resistant, Anti-Surge
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Length
1.6mm
Operating Temperature Min
-55°C