Manufacturer Part NoAC0402FR-0733R2L
Newark Part No.
Full Reel49AK0325
Re-Reel49AK0324
Cut Tape49AK0324
Product RangeAC Series
Technical Datasheet
Resistance33.2ohm
Resistance Tolerance± 1%
Power Rating63mW
Resistor Case / Package0402 [1005 Metric]
Resistor TechnologyThick Film
Resistor TypeGeneral Purpose
Product RangeAC Series
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Voltage Rating50V
Product Length1mm
Product Width0.5mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max155°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
- AEC-Q200 qualified
- Resistance is 33.2ohm
- Resistance tolerance is ±1%
- 0402 [1005 Metric] resistor case
- Temperature coefficient is ±100ppm/°C
- Voltage rating is 50V and 63mW power rating
- Operating temperature range from -55 to 155°C
- High moisture resistance
- Highly reliable electrode construction and halogen free epoxy
- ESD protection up to 2KV (HBM) and reduce environmentally hazardous waste
Technical Specifications
Resistance
33.2ohm
Power Rating
63mW
Resistor Technology
Thick Film
Product Range
AC Series
Voltage Rating
50V
Product Width
0.5mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
Resistance Tolerance
± 1%
Resistor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Resistor Type
General Purpose
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Length
1mm
Operating Temperature Min
-55°C