Manufacturer Part NoRP0402FRE0733R2L
Newark Part No.
Full Reel61AK7613
Re-Reel61AK7612
Cut Tape61AK7612
Product RangeRP Series
Technical Datasheet
Resistance33.2ohm
Resistance Tolerance± 1%
Power Rating63mW
Resistor Case / Package0402 [1005 Metric]
Resistor TechnologyThin Film
Resistor TypeHigh Precision, High Stability
Product RangeRP Series
Temperature Coefficient± 50ppm/°C
Voltage Rating50V
Product Length1mm
Product Width0.5mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max155°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Resistance is 33.2ohm
- Resistance tolerance is ±1%
- 0402 [1005 Metric] case size
- Temperature coefficient is ±50ppm/°C
- Power rating is 63mW, voltage rating is 50V
- Operating temperature range from -55°C to 155°C
- AEC-Q200 qualified
- Superior resistance against sulfur-containing environments
- Features low TCR, high precision & stability, low electrical noise
- Advanced sputtering technology
Technical Specifications
Resistance
33.2ohm
Power Rating
63mW
Resistor Technology
Thin Film
Product Range
RP Series
Voltage Rating
50V
Product Width
0.5mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Resistance Tolerance
± 1%
Resistor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Resistor Type
High Precision, High Stability
Temperature Coefficient
± 50ppm/°C
Product Length
1mm
Operating Temperature Min
-55°C