                                                                                                Indexing Nail Puller, 2.75" Blade Width, 12" Length, Alloy Steel
                                                                                                Overall Length12"
                                                                                                Blade Width2.75"
                                                                                                DB12NP-06 is a 12" indexing nail puller. It is designed around powerful innovations that allow the user to attack projects from the best angle, adjust user tool to fit the task at hand, and just get the job done faster and easier than before. This series of tools offers a wide array of demolition and renovation tools. All Crescent pry bar has precision ground edges that make it easier to access tight spaces and help minimize damage to finished areas, as well as a crow bar end with a nail puller slot for standard crow bar use. Durable two-tone dual material grips provide comfort, control, and added safety. Patented indexing head design indexes over 180 degrees and locks in 14 positions for better access and leverage. Raised striking surface allow for use with a hammer or mallet to help loosen and penetrate nails or boards. Highly durable and heat treated forged steel is designed to maximize product life and provide ultimate durability.
                                                                                                • Ground tip finish, 12inch overall length, meets or exceeds ANSI specification
                                                                                                • 0.8inch overall height, 2.75inch overall width, alloy steel material
                                                                                                12"
                                                                                                SVHC
                                                                                                2.75"