Manufacturer Part No25PX47MEFC5X11
Newark Part No.39T8685
Product RangePX Series
Technical Datasheet
Capacitance47µF
Voltage(DC)25V
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor TerminalsPC Pin
Lifetime @ Temperature2000 hours @ 105°C
PolarityPolar
Capacitor Case / PackageRadial Leaded
Lead Spacing2mm
Product Diameter5mm
Product Length-
Product Width-
Product Height11mm
Product RangePX Series
ESR-
Ripple Current84mA
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max105°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (17-Jan-2023)
Product Overview
- 84mA RMS at 120Hz/105°C Rated ripple current
Technical Specifications
Capacitance
47µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
5mm
Product Width
Product Range
PX Series
Ripple Current
84mA
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (17-Jan-2023)
Voltage(DC)
25V
Capacitor Terminals
PC Pin
Polarity
Polar
Lead Spacing
2mm
Product Length
Product Height
11mm
ESR
Operating Temperature Min
-55°C