Manufacturer Part No35PX1000MEFC10X20
Newark Part No.39T8910
Product RangePX Series
Technical Datasheet
Capacitance1000µF
Voltage(DC)35V
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor TerminalsRadial Leaded
Lifetime @ Temperature2000 hours @ 105°C
PolarityPolar
Capacitor Case / PackageRadial Leaded
Lead Spacing5mm
Product Diameter10mm
Product Length-
Product Width-
Product Height20mm
Product RangePX Series
ESR-
Ripple Current865mA
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max105°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (17-Jan-2023)
Product Overview
- 865mA RMS at 120Hz/105°C Rated ripple current
Technical Specifications
Capacitance
1000µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
10mm
Product Width
Product Range
PX Series
Ripple Current
865mA
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (17-Jan-2023)
Voltage(DC)
35V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
20mm
ESR
Operating Temperature Min
-55°C